Kas yra cukrinis diabetas?

Cukrinis diabetas – tai sunki, lėtinė, gyvybei grėsminga liga. Ja susergama sutrikus medžiagų apykaitai dėl insulino trūkumo ar jo neveiklumo. Insulinas yra kasos hormonas, padedantis angliavandeniui gliukozei patekti į ląsteles ir jas aprūpinti energija. Kai jo trūksta arba jis būna neveiklus, gliukozė kaupiasi kraujyje, o organizmo ląstelės badauja. Tai sukelia ilgalaikius įvairių organų veiklos sutrikimus.

Cukrinio diabeto yra skirtingi tipai, sukelti skirtingų veiksnių. Vaikai ir jaunuoliai paprastai suserga I tipo (autoimuniniu) diabetu. Jų kasa negamina ar gamina per mažai insulino. Liga pasireiškia staiga. Ligoniai išblykšta, juos vargina troškulys, dažnas ir gausus šlapinimasis, silpnumas, mažėja svoris. Dėl sutrikusios medžiagų apykaitos organizme gaminamos nuodingos medžiagos – ketonai, kurie sukelia gyvybei grėsmingą būklę – ketoacidozę. Tokiems žmonėms būtinas pakaitinis gydymas insulino injekcijomis.

 

Lietuvoje cukriniu diabetu serga daugiau kaip 600 vaikų ir jaunuolių iki 18 metų.

Cukrinis diabetas – neišgydoma, bet kontroliuojama liga. Tam būtina planinga mityba, fizinis aktyvumas, gydymasis vaistais, savikontrolė ir jos mokymasis. Kasdien reikia suderinti insulino dozes su mityba, fiziniu ir emociniu krūviu, todėl sergantieji ir jų šeimos nariai turi daug žinoti apie ligą ir jos metu vykstančius procesus. Sergančių mažųjų Lietuvos piliečių ir jų tėvų užduotis – palaikyti medžiagų, o ypač angliavandenių, apykaitą kuo labiau atitinkančią sveiko žmogaus normą. Jeigu nepavyksta, didelis gliukozės kiekis kraujyje sukelia ilgalaikes komplikacijas. Blogai kompensuotas diabetas po 10 – 20 metų gali pakenkti akių, inkstų ir kitų organų kraujagysles, nervus, o tai gresia aklumu, inkstų transplantacija, kojų amputacijomis.

Vaikai, kurių diabetas gerai kompensuotas, puikiai mokosi, yra kūrybingi ir pilnaverčiai būsimi mūsų valstybės piliečiai. Tinkamai besigydantys žmonės be komplikacijų išgyvena 50 ir daugiau metų.