Vakcina nuo I tipo diabeto skinasi kelią

Daug žadanti vakcina, kuri turėtų padėti atsikratyti diabeto, pasiekė II klinikinių tyrimų etapą - bus išbandoma su šia chroniška liga sergančiaisiais.

Bacillus Calmette-Guerin (BCG) vakcina parodė gerus rezultatus tyrime su pelėmis ir I klinikinių tyrimų etape su 103 žmonėmis. II klinikinių tyrimų etapas truks 5 metus. Jame vakcina bus testuojama su 150 pacientų, sergančių 1 tipo diabetu, kurių amžius 18-60 metų. Tikimasi, kad vakcina padės žmonėms, kurių kasa dar išskiria bent minimalų insulino kiekį. 

Dr. Denise Faustman  duomenimis, maždaug 1 milijono sergančiųjų diabetu organizmas vis dar išskiria insuliną. 

FDA jau yra patvirtinusi BCG kaip vakciną nuo turbekuliozės ir preaparatą pūslės vėžiui gydyti. Tyrėjai parodė, kad vakcina gali pašalinti baltąsias kraujo ląsteles, kurios sukelia 1 tipo diabetą sunaikindamos insuliną gaminančias beta ląsteles.

Tyrimo autoriai parodė, kad gali laikinai pašalinti nenormalias baltąsias, dar vadinamas leukocitais, ir iš dalies sugrąžindi insulino sintezės gebėjimus. Naujojo tyrimo metu pacientams bus leidžiamos dažnesnės vakcinos dozės. Mokslininkai tikisi, kad to pasekoje bus pasiekta geresnės gliukozės kiekio kraujyje kontrolės. Šis tyrimas skirsis nuo kitų iki šiol vykdytų tuo, kad jame dalyvaus jau nemažą ligos stažą turintys pacientai. Iki tol tyrimuose dalyvaudavo neseniai susirgę žmonės.

 

 Paruošta pagal http://time.com/3911000/the-vaccine-for-type-1-diabetes-is-moving-forward/

1 tipo diabetas gali būti išgydytas?

Visiškai naujo vaisto atradimas ir pateikimas pacientams farmacinei kompanijai gali kainuoti nuo 1,3 iki 5 milijardų JAV dolerių. Dėl šios priežasties įmonės nepaprastai apsidžiaugia, kai pavyksta atrasti jau turimo vaisto naujas savybes, leidžiančias jį panaudoti kitiems susirgimams gydyti. Galimai vienas tokių atvejų buvo atrastas Alabamos Universiteto mokslininkų. Jie pastebėjo, kad vaistas verapamilis, paprastai vartojamas kraujospūdžiui reguliuoti, visiškai išgydė 1 tipo diabetą pelėse. Tikimasi šio vaisto tyrimus su žmonėmis pradėti ateinančiais metais.Verapamilis

1 tipo diabetu serga tik 5 procentai iš visų, kuriems diagnozuotas diabetas. Dažniausiai jis pasireiškia vaikams ir jauniems žmonėms. Paciento kasa nebegamina insulino, ląstelės negauna energijos ir kraujyje susikaupia cukraus perteklius. Tyrėjai pastebėjo, kad didėjant cukraus kiekiui kraujyje, taip pat daugėja ir baltymo, vadinamo TXNIP. Paaiškėjo, kad šis baltymas atsakingas už insuliną gaminančių beta ląstelių naikinimą - kuo jo daugiau, tuo daugiau beta ląstelių sunaikinama ir diabetas progresuoja.

Ir štai čia pasirodo verapamilis. Tai vaistas, jau gana seniai naudojamas kraujospūdžiui ir širdies ritmui reguliuoti. Jis atpalaiduoja kraujagysles ir pagerina kraujo bei deguonies patekimą į širdį. Buvo pastebėta, kad šis vaistas mažina ir TXNIP kiekį beta ląstelėse, leisdamas atsinaujinti insulino gamybai. 

"Mes žinome, kad gydymas garantuotai sukuria aplinką, kurioje beta ląstelės gali išgyventi, o jų išgyvenamumas yra pagrindinė sąlyga insulino gamybai atkurti. Taigi, mes tikimės, kad vaistas panašiai veiks ir 1 tipo diabetu sergančiuose pacientuose, kaip kad veikia pelėse." - pasakojo tyrimo vadovas Dr. Anath Shalev.

TXNIP buvo atrastas prieš keletą metų. Tuo pat metu pastebėta, kad jis randamas esant hiperglikemijai. Pastebėjus šią koreliaciją, užsimota išsiaiškinti, ar jis yra hiperglikemijos priežastis ir ar galima tai išgydyti. Buvo tikrinama, ar pelės, kurios neturėjo TXNIP geno, gali susirgti diabetu. Pelės nesusirgo. Tyrimų eigoje pastebėta, kad verapamilis, kalcio kanalų blokatorius, atimdavo TXNIP veiklumui būtiną kalcį.

Šiuo metu ruošiamasi pradėti metus truksiantį tyrimą su 52 dalyviais, kurių amžius nuo 19 iki 45 metų amžiaus. Jie gaus arba verapamilį, arba placebo tuo pačiu metu naudodami savo insulino pompas. Jei vaistas pateisins viltis, tai bus tikras lūžis diabeto gydymo srityje.

"Šiuo metu mes galime tik išrašyti insulino injekcijas ar kitus medikamentus, padedančius kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, tačiau negalime sustabdyti beta ląstelių žūties, todėl liga vis progresuoja." - sakė Dr. Fernando Ovalle. "Jei verapamilis veiks žmonėse, tai sukels revoliuciją ligos, kasmet paveikiančios vis daugiau žmonių, gydyme."

Parengta pagal http://www.medicaldaily.com/blood-pressure-drug-verapamil-may-reverse-type-1-diabetes-human-trials-begin-next-309916.

Ką lemia C-peptido kiekis?

Kasos β-ląstelės gamina proinsuliną, kuris paverčiamas insulinu. Tai yra, proinsulino molekulė skeliama į dvi molekules- insuliną ir c-peptidą. Paprastai C-peptido kiekis atitinka kasos išskiriamo insulino kiekį. Kokį vaidmenį šis baltymas vaidina medžiagų apykaitoje nėra visiškai aišku. Šio baltymo kiekio neveikia išoriškai skiriamas insulinas.

C-peptido norma laikoma 0,36–1,2nmol/L. Nesuskilęs C-peptidas kraujyje išsilaiko ilgiau negu insulinas. C-peptido ir insulino santykis paprastai būna 5:1. Nustatant C-peptidą, pavyksta gerai įvertinti išlikusią β-ląstelių funkciją. 

50-ajame Europos diabeto studijų asociacijos metiniame suvažiavime gydytoja dr. Denise L. Faustman, iš Masačusetso pagrindinės ligoninės ir Harvardo medicinos mokyklos savo pranešime pristatė naujausių tyrimų rezultatus, rodančius, kad "maža C-peptido koncentracija kraujyje gali būti labai naudinga prognozuojant diabetinių komplikacijų išsivystymo tikimybę bei blogesne diabeto kontrole. 

Faustman su kolegomis norėjo patikrinti anksčiau publikuoto tyrimo, parodžiusio, jog kasa išskiria insuliną dar daugel metų nuo ligos pradžios, klinikinį pagrįstumą. Jie ieškojo ryšio tarp labai mažos C-peptido koncentracijos (mažiau nei 10 pmol/L) ir ligos pradžios, komplikacijų, HbA1c kontrolės, hipoglikemijų rizikos ir atsako į gliukozės tolerancijos testą.

Pastebėta, kad kuo ankstesniame amžiuje susergama 1 tipo diabetu, tuo greičiau mažėja c-peptido kiekis kraujyje. Ypač greitai jis mažėja pacientams, kurie susirgo būdami jaunesni nei 10-ies.

Ypač maži C-peptido kiekiai siejami su tokių diabetinių komplikacijų kaip nefropatija, neuropatija ir kraujotakos sistemos ligų išsivystymu, aukštesniu HbAc1. 

"Apdorodami duomenis pastebėjome, kad didesnis nei 10 pmol/L C-peptido kiekis ima saugoti nuo komplikacijų išsivystymo. Kai jis yra didesnis nei 50 pmol/L, pasireiškia saugantis HbAc1 efektas - tampa daug lengviau palaikyti gerą glikemijos kontrolę.

 

Paruošta pagal: http://www.healio.com/endocrinology/diabetes/news/online/%7B42f120a7-8a98-4cd9-b3b2-b4638a7a1fd9%7D/low-c-peptide-levels-may-predict-diabetic-complications-poor-metabolic-control

 

 

 

Kamieninių ląstelių transplantais išgydys diabetą?

Tyrimas publikuotas Nature Biotechnology žurnale.

Tyrėjai atrado greitesnį būdą kamieninėms ląstelėms paversti į insuliną gaminančias ląsteles, todėl kamieninių ląstelių transplantai 1 tipo diabetui išgydyti gali tapti realybe. Naujuoju būdu perkeisti ląsteles tereikia 6 savaičių vietoje 4 mėnesių.

"Mes dar vienu žingsniu priartėjome prie galimybės neribotai tiekti insuliną gaminančias ląsteles pacientams, sergantiems 1 tipo diabetu, gydyti", sakė Timothy Kieffer, tyrimo vadovas bei British Columbia universiteto profesorius.

Kol kas laboratorinėje lėkštelėje pavyksta išgauti nesubrendusias beta ląsteles. Joms tapti visiškai funkcionaliomis pavyksta tik transplantuotoms recipientui. Mokslininkams liko išspręsti svarbiausią užduotį - kaip apsaugoti transplantuotas ląsteles nuo atmetimo.

 

Sergant II tipo diabetu, beta ląstelės ne sensta, o jaunėja

Kolumbijos universiteto (JAV) mokslininkai, vadovaujami Domenico Accili, atskleidė, kad sergant II tipo cukriniu diabetu, insuliną gaminančios beta ląstelės nežūsta. Tiksliau, vyksta priešingas procesas - beta ląstelės tampa labiau panašios į kamienines ląsteles.

"Nuostabu, kad besivystant tokiai ligai kaip II tipo diabetas, ląstelės praranda savo specializaciją ir tampa panašios į kamienines", pasakojo Accili. "Šis efektas buvo pastebėtas lėkštelėse auginamose ląstelių kultūrose, bet kad tas pats vyksta gyvūnuose jiems sergant, tai naujiena."

Iš tiesų, tyrimų rezultatai, publikuoti žurnale Cell 2012-09-13, yra kitokie, nei komanda tikėjosi pradėdama tyrimą. Darbo tikslas buvo parodyti, kad transkripcijos faktorius FOXO1 yra svarbus jaučiant maistingąsias medžiagas - kaip ląstelės elgiasi terpėje esant cukrų ir lipidų. Paprastai FOXO1 yra neaktyvus, kai terpėje yra maistingųjų medžiagų. Ląstelėms patiriant stresą dėl staigių mitybinių medžiagų lygio pokyčių (tai dažnai nutinka sergant diabetu), FOXO1 iš pradžių aktyvuojamas, o vėliau nutildomas.

Accili su kolegomis norėjo patikrinti, ar šie FOXO1 aktyvumo pokyčiai yra diabeto priežastis ar pasekmė. Pradžioje jie tyrė peles, kurios neturėjo FOXO1. Šie gyvūnėliai tapo labai jautrūs ląsteliniam stresui ir dažniau nei kontrolinės grupės gyvūnai susirgdavo diabetu nėštumo metu ir sendami. Šie atradimai parodė, kad FOXO1 raiškos pokyčiai yra diabeto priežastis, o ne vienas iš simptomų. Siurprizas laukė mokslininkų, nusprendusių patyrinėti, kas nutinka kasos beta ląstelėms. Jie norėjo pažiūrėti, ar šios ląstelės diabeto metu žūsta, ar tik susilpnėja jų funkcijos.

"Mes tikėjomės pamatyti, kad ląstelės žūsta", sakė Accili, "tačiau pamatėme, kad jos lieka gyvos, tačiau praranda visas savybes, kurios leidžia beta ląstelę vadinti beta ląstele. Jos liaujasi gaminti insuliną.Tuomet iškilo kitas klausimas - "Jei jos ne beta ląstelės, tai kas jos?". Atsakymas gautas dvigubas. Dauguma kasos beta ląstelių ėmė sintetinti kamieninių ląstelių žymenis. Dalis tų kamieninių ląstelių pavirsta gliukagoną gaminančiomis alfa ląstelėmis. Šios ląstelės didina cukraus kiekį kraujyje. Naujausi FDA registruoti vaistai nuo diabeto kaip tik ir nukreipti prieš gliukagono gamybą.

Taigi, naujai atrasti faktai rodo, kad iki šiol taikytas diabeto gydymo būdas yra priešingas, nei turėtų būti. Vietoj to, kad versti beta ląsteles gaminti daugiau insulino, reikėtų leisti joms pailsėti ir atsigauti.

Šiuo metu Accili su savo komanda tiria, ar tokia pati beta ląstelių de-diferenciacija vyksta ir žmonėse. Jei taip, tuomet viena iš gydymo galimybių galėtų būti kamieninių ląstelių pavertimas į beta ląsteles.

 

Paruošta pagal “Beta Cells Turn Younger, Not Older, During Type II Diabetes” Anette Breindl, Science Editorof BioWorld Today, Friday, September 14, 2012.

I tipo diabetu sergančiųjų beta ląstelės vis dar gamina insuliną

 Tyrėjai iš Masačiūsetso ligoninės (Massachusetts General Hospital)aptiko insulino gamybos požymius pacientuose, jau keletą dešimtmečių sergančių I tipo cukriniu diabetu. Šis atradimas gali pakeisti jau 26 metus gyvuojantį modelį, pagal kurį kasos beta ląstelių funkcija visiškai išnyksta per 1-2 metus nuo ligos pradžios.

Studija, išpublikuota kovo mėnesio Diabetes Care (2012;35:465-470) numeryje, atskleidžia, kad C-peptido gamyba, kuri yra beta ląstelių aktyvumo požymis, išlieka dešimtmečiais nuo ligos pradžios. Tai rodo, kad pacientams, kurių ligos stažas labai ilgas, galima taikyti naujausius gydymo metodus, skirtus beta ląstelių funkcijos išsaugojimui ir komplikacijų prevencijai. Net nedidelis beta ląstelių aktyvumas žymiai sumažina komplikacijų (retinopatijos, nefropatijos) išsivystymo tikimybę.

Nauju ultrajautriu metodu buvo patikrinti kraujo mėginiai iš 182 pacientų, kurių amžius svyravo nuo 9 iki 85 metų, o ligos stažas 0-73 metai. Nustatyta, kad 80% pacientų, kurių ligos stažas iki 5 metų, ir 10%, sergančių 31-40 metų, kasos beta ląstelės vis dar gamina insuliną. Insulino gamybą rodo C-peptido buvimas kraujyje. Nors stebimas C-peptido kiekio mažėjimas ilgėjant ligos stažui, tačiau šis mažėjimas tęsiasi dešimtmečius, o ne mėnesius, kaip buvo manoma iki šiol. Naujasis tyrimo metodas yra 22 kartus jautresnis nei iki šiol naudotas - detekcijos apatinė riba 1,5 pmol/L, kai klasikinio metodo ji 33,1 pmol/L. Tyrimas patvirtino anksčiau gautus duomenis, kad, susirgus vyresniame amžiuje, liga vystosi lėčiau nei susirgus ankstyvoje vaikystėje. Įdomu, kad pacientų, kurie susirgo būdami vyresni nei 40 metų, kasa gamino žymiai mažiau insulino, nepaisant trumpo ligos stažo.Šaltiniai:

http://www.healthday.com

Wang, L. et al. (2012) Persistence of Prolonged C-peptide Production in Type 1 Diabetes as Measured With an Ultrasensitive C-peptide Assay. Diabetes Care; 35:465-470.

 

 

Daugiau straipsnių...

  1. Kuriamas vaistas nuo I tipo diabeto