1 tipo diabetas gali būti išgydytas?

Visiškai naujo vaisto atradimas ir pateikimas pacientams farmacinei kompanijai gali kainuoti nuo 1,3 iki 5 milijardų JAV dolerių. Dėl šios priežasties įmonės nepaprastai apsidžiaugia, kai pavyksta atrasti jau turimo vaisto naujas savybes, leidžiančias jį panaudoti kitiems susirgimams gydyti. Galimai vienas tokių atvejų buvo atrastas Alabamos Universiteto mokslininkų. Jie pastebėjo, kad vaistas verapamilis, paprastai vartojamas kraujospūdžiui reguliuoti, visiškai išgydė 1 tipo diabetą pelėse. Tikimasi šio vaisto tyrimus su žmonėmis pradėti ateinančiais metais.Verapamilis

1 tipo diabetu serga tik 5 procentai iš visų, kuriems diagnozuotas diabetas. Dažniausiai jis pasireiškia vaikams ir jauniems žmonėms. Paciento kasa nebegamina insulino, ląstelės negauna energijos ir kraujyje susikaupia cukraus perteklius. Tyrėjai pastebėjo, kad didėjant cukraus kiekiui kraujyje, taip pat daugėja ir baltymo, vadinamo TXNIP. Paaiškėjo, kad šis baltymas atsakingas už insuliną gaminančių beta ląstelių naikinimą - kuo jo daugiau, tuo daugiau beta ląstelių sunaikinama ir diabetas progresuoja.

Ir štai čia pasirodo verapamilis. Tai vaistas, jau gana seniai naudojamas kraujospūdžiui ir širdies ritmui reguliuoti. Jis atpalaiduoja kraujagysles ir pagerina kraujo bei deguonies patekimą į širdį. Buvo pastebėta, kad šis vaistas mažina ir TXNIP kiekį beta ląstelėse, leisdamas atsinaujinti insulino gamybai. 

"Mes žinome, kad gydymas garantuotai sukuria aplinką, kurioje beta ląstelės gali išgyventi, o jų išgyvenamumas yra pagrindinė sąlyga insulino gamybai atkurti. Taigi, mes tikimės, kad vaistas panašiai veiks ir 1 tipo diabetu sergančiuose pacientuose, kaip kad veikia pelėse." - pasakojo tyrimo vadovas Dr. Anath Shalev.

TXNIP buvo atrastas prieš keletą metų. Tuo pat metu pastebėta, kad jis randamas esant hiperglikemijai. Pastebėjus šią koreliaciją, užsimota išsiaiškinti, ar jis yra hiperglikemijos priežastis ir ar galima tai išgydyti. Buvo tikrinama, ar pelės, kurios neturėjo TXNIP geno, gali susirgti diabetu. Pelės nesusirgo. Tyrimų eigoje pastebėta, kad verapamilis, kalcio kanalų blokatorius, atimdavo TXNIP veiklumui būtiną kalcį.

Šiuo metu ruošiamasi pradėti metus truksiantį tyrimą su 52 dalyviais, kurių amžius nuo 19 iki 45 metų amžiaus. Jie gaus arba verapamilį, arba placebo tuo pačiu metu naudodami savo insulino pompas. Jei vaistas pateisins viltis, tai bus tikras lūžis diabeto gydymo srityje.

"Šiuo metu mes galime tik išrašyti insulino injekcijas ar kitus medikamentus, padedančius kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, tačiau negalime sustabdyti beta ląstelių žūties, todėl liga vis progresuoja." - sakė Dr. Fernando Ovalle. "Jei verapamilis veiks žmonėse, tai sukels revoliuciją ligos, kasmet paveikiančios vis daugiau žmonių, gydyme."

Parengta pagal http://www.medicaldaily.com/blood-pressure-drug-verapamil-may-reverse-type-1-diabetes-human-trials-begin-next-309916.