Kuriamas vaistas nuo I tipo diabeto

 

 

2011-12-20 pasirodė pranešimas apie nemažai žadantį vaistą 1 tipo diabeto profilaktikai ir gydymui.

Vaistas, pavadintas DiaPep277, pagamintas iš žmogaus baltymo Hsp60, kuris neleidžia imuninei sistemai žudyti insuliną sekretuojančių beta ląstelių. Vaistas taip pat padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Diabetas yra chroniška liga, kurios metu kasa arba nepagamina pakankamai insulino, arba organizmas negali jo efektyviai panaudoti. Pasaulyje yra apie 346 milijonai sergančiųjų, iš kurių 90 procentų serga antro tipo diabetu, dažniausiai sukeltu per didelės kūno masės ir fizinės veiklos trūkumo.

Kol kas tiksli I tipo diabeto priežastis nėra žinoma. Mokslininkai mano, kad jis išsivysto imuninėms ląstelėms ėmus atakuoti insuliną gaminančias kasos beta ląsteles. "Tuo metu, kai pacientui diagnozuojamas I tipo diabetas, dažniausiai apie 80 proc. jo beta ląstelių būna sunaikinta. Šiuo metu vienintelis šios ligos gydymas yra insulino injekcijos. Tai ne gydymas - tai pakaitinė terapija." - interviu sakė Shlomo Dagan, iš TEVA partnerės Andromeda Biotech Ltd.

"Kai pradėjome, manėme, kad net jei rezultatai bus teigiami, mes turėsime konkurentų. Dabar likome vieninteliais žaidėjais aikštelėje" sakė Schwartz po to, kai Lilly ir Johnson & Johnson atšaukė kurtų preparatų tolesnius tyrimus ir vystymą.

DiaPep277, kuris neleidžia imuninei sistemai sunaikinti insuliną gaminančių ląstelių, atrado prof. Irun Cohen iš Weizmann Institute of Science in Rehovot Izraelyje. Šiuo metu vaisto kūrimu ir pritaikymu klinikinėje praktikoje užsiima TEVA – pasaulyje didžiausias generinių vaistų gamintojas. Planuojama, kad vaistas kasmet pasieks apie 50 000 pacientų ir kainuos 5000 – 10 000 USD per metus. Pažymima, kad vaistas skirtas pacientams, kurių kasos beta ląstelės dar pačios sintetina insuliną. Nebeturintiems šio sugebėjimo vaistas nepadės. Taip pat svarstoma mintis šią „vakciną“ panaudoti žmonėms, turintiems didelę riziką susirgti 1 tipo cukriniu diabetu, padedant išvengti ligos.

Vaistas atitiko visus jam keltus reikalavimus pirmose trijose klinikinių tyrimų stadijose. Jį vartojusių pacientų C-peptido lygis buvo stabilus, kai tuo tarpu vartojusiųjų placebo mažėjo. Taip pat ir diabeto kontrolė tarp vartojusiųjų DiaPep277 buvo geresnė, jiems reikėjo mažesnių insulino dozių. Tyrime dalyvavo 457 pirmo tipo diabetu sergantys žmonės nuo 16 iki 45 metų iš Europos, Izraelio ir Pietų Afrikos. Tai buvo naujai diagnozuoti pacientai ir jiems būdavo leidžiama po vieną DiaPep277 injekciją kas tris mėnesius. Taip pat jie gavo ir kasdienį gydymą insulino injekcijomis.

Šiuo metu renkama nauja pacientų grupė antrai vėlyvai klinikinių tyrimų stadijai JAV, Kanadoje, Europoje, Izraelyje ir Argentinoje. Atranką planuojama pabaigti iki 2012 pirmo pusmečio ir dviejų metų tyrimų rezultatus 2014 panaudoti vaistui užregistruoti JAV ir Europoje. Jei produktas bus patvirtintas, prognozuojama, kad jo bus parduota už 0,5 - 1 milijardą USD.

 

Šaltiniai:

http://www.bloomberg.com/news/2011-12-20/teva-invests-in-potential-type-1-diabetes-therapy-once-rejected-by-sanofi.html

http://www.andromedabio.com/product.php

Paveiksliukas - DiaPep277 molekulinė struktūra iš https://www.diabetesmine.com/wp-content/uploads/2012/01/diapep277.jpg)