Sergant II tipo diabetu, beta ląstelės ne sensta, o jaunėja

Kolumbijos universiteto (JAV) mokslininkai, vadovaujami Domenico Accili, atskleidė, kad sergant II tipo cukriniu diabetu, insuliną gaminančios beta ląstelės nežūsta. Tiksliau, vyksta priešingas procesas - beta ląstelės tampa labiau panašios į kamienines ląsteles.

"Nuostabu, kad besivystant tokiai ligai kaip II tipo diabetas, ląstelės praranda savo specializaciją ir tampa panašios į kamienines", pasakojo Accili. "Šis efektas buvo pastebėtas lėkštelėse auginamose ląstelių kultūrose, bet kad tas pats vyksta gyvūnuose jiems sergant, tai naujiena."

Iš tiesų, tyrimų rezultatai, publikuoti žurnale Cell 2012-09-13, yra kitokie, nei komanda tikėjosi pradėdama tyrimą. Darbo tikslas buvo parodyti, kad transkripcijos faktorius FOXO1 yra svarbus jaučiant maistingąsias medžiagas - kaip ląstelės elgiasi terpėje esant cukrų ir lipidų. Paprastai FOXO1 yra neaktyvus, kai terpėje yra maistingųjų medžiagų. Ląstelėms patiriant stresą dėl staigių mitybinių medžiagų lygio pokyčių (tai dažnai nutinka sergant diabetu), FOXO1 iš pradžių aktyvuojamas, o vėliau nutildomas.

Accili su kolegomis norėjo patikrinti, ar šie FOXO1 aktyvumo pokyčiai yra diabeto priežastis ar pasekmė. Pradžioje jie tyrė peles, kurios neturėjo FOXO1. Šie gyvūnėliai tapo labai jautrūs ląsteliniam stresui ir dažniau nei kontrolinės grupės gyvūnai susirgdavo diabetu nėštumo metu ir sendami. Šie atradimai parodė, kad FOXO1 raiškos pokyčiai yra diabeto priežastis, o ne vienas iš simptomų. Siurprizas laukė mokslininkų, nusprendusių patyrinėti, kas nutinka kasos beta ląstelėms. Jie norėjo pažiūrėti, ar šios ląstelės diabeto metu žūsta, ar tik susilpnėja jų funkcijos.

"Mes tikėjomės pamatyti, kad ląstelės žūsta", sakė Accili, "tačiau pamatėme, kad jos lieka gyvos, tačiau praranda visas savybes, kurios leidžia beta ląstelę vadinti beta ląstele. Jos liaujasi gaminti insuliną.Tuomet iškilo kitas klausimas - "Jei jos ne beta ląstelės, tai kas jos?". Atsakymas gautas dvigubas. Dauguma kasos beta ląstelių ėmė sintetinti kamieninių ląstelių žymenis. Dalis tų kamieninių ląstelių pavirsta gliukagoną gaminančiomis alfa ląstelėmis. Šios ląstelės didina cukraus kiekį kraujyje. Naujausi FDA registruoti vaistai nuo diabeto kaip tik ir nukreipti prieš gliukagono gamybą.

Taigi, naujai atrasti faktai rodo, kad iki šiol taikytas diabeto gydymo būdas yra priešingas, nei turėtų būti. Vietoj to, kad versti beta ląsteles gaminti daugiau insulino, reikėtų leisti joms pailsėti ir atsigauti.

Šiuo metu Accili su savo komanda tiria, ar tokia pati beta ląstelių de-diferenciacija vyksta ir žmonėse. Jei taip, tuomet viena iš gydymo galimybių galėtų būti kamieninių ląstelių pavertimas į beta ląsteles.

 

Paruošta pagal “Beta Cells Turn Younger, Not Older, During Type II Diabetes” Anette Breindl, Science Editorof BioWorld Today, Friday, September 14, 2012.